GALLERIMATTA, "Gångerolf", rölakan, ca 264 x 81,5 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1999. Vävd av konstvävaren Ann-Sofi Yngvesson. Certifikat från MMF AB 14 februari 2000 medföljer. "Gångerolf" är en variant av "Fasad". Tillverkad utan fransar. (Unik).
Något slitage och smutsig, smärre fläckar.