310
1008970

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

”Porträtt av Axel Törneman”

Signerad IA och daterad 04. Akvarell och blyerts på papper 25 x 20,5 cm.

Proveniens

A. Constantine; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 379, ”Vårauktionen”, 19 – 22 april 1967, kat nr 264; Hans Erik Börjesons Samling.

Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, ”Ivar Arosenius. Akvareller”, 5 juni – 25 september 2005, kat nr 104.

Sven Sandström, ”Ivar Arosenius”, 1959, avbildad sid 111; Bera Nordal och Joanna Persman, ”Ivar Arosenius. Akvareller/Watercolours”, 2005, upptagen/avbildad i katalogen sid 137, omnämnd sid 21 samt avbildad helsida i färg sid 104.