Fanerad med jakaranda, amarant samt alm. Beslag av brons. Skiva av grön kolmårdsmarmor. Ådror av lönn. Fyra lådor. Svängd bukig form. Inläggningar i fält och rutor. Signerad på översta vänstra lådkanten "INB", samt med rödkrita under skivan "Neiber ". Längd 118, bredd 58, höjd 78 cm. Nyckel finns.
Fanerlagningar. Maskstungen.