HÖRNSKÅP, ett par, av Pierre Migeon (sannolikt Pierre III, mästare i Paris 1761-1775), Louis XV.
Fanerade med rosenträ. Beslag och listverk av förgylld brons. Svängd front. Två dörrar. Skivor av rödgulspräcklig marmor s.k. Brèche d'Alep. En signerad upptill på vänster framstolpe "Migeon". Längd 64, bredd 50, höjd 91 cm. Nycklar medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in