ARCHIBALD KNOX, bricka "Tudric", Liberty & Co Storbritannien, Arts & Crafts, modell 0163, omkring 1902.
Försilvrat tenn, reliefdekor, delvis emaljerad i olika turkosa nyanser, stämplad TUDRIC 0163. Diameter 25,5 cm.
Smärre repor.
Adrain Tilbrook, Richard Dennis, "The Designs of Archibald Knox for Liberty & Co", Ornament Press London, 1975, re-edition by Richard Dennis, 1995. Se modellen avbildad sid 91.