Important Winter Sale 613

356 föremål
649. SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
655. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
880. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynastin, signerad Yu Chun,喻春, daterad 1901.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
908. URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
691. BUDDHA, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. VAS med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
761. ELEFANT, nefrit. Kina, troligen 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
707. RÖKELSEKAR i form av FOHUND, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
914. FAT, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
837. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
817. SERVISDELAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
784. VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Kina, 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
736. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Kanton, sent 1800-tal /1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
662. PENSELBAD, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
628. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635. SKÅP, tvådelat, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
756. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
700. SKULPTUR, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
764. OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
903. FLASKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
789. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
899. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
894. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
788. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
826. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
801. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
860. KAKELPLATTA/DEKORDEL, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
836. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
874. SKÅL, porslin. Kina, med Qianlongs märke.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
672. ALTARBORD, trä. Kina, troligen 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
727. RUNSTAV/KÄPP, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
856. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
676. BRICKA, boxwood. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
697. BÖNERULLE, kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
602. POKAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
637. BODHISATTVA, turkos. Tibet, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
624. FIGURIN, nefrit. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
638. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
752. BUDDHA samt ALTARSKÅP, trä. Japan, Edo, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
898. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
718. TEXTIL, broderat siden på yllebotten. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
881. PLAKETT, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
803. TRUMPETVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
846. MUGG, mandarinporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760. SKÅL, nefrit. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
787. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
917. SÅSSNIPA, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
794. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
884. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
949. SKÅL med LOCK, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
659. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
650. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
679. ALTARSKÅP, trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
887. FAT, fem stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
861. LYKTA med STÄLL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706. SKULPTUR, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
893. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
938. VAS, porslin. Kina, Republik, med Kangxis märke.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. FIGURIN, nefrit. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
630. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
942. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
632. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
705. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
729. KOPP, lack och silver. Qingdynastin, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
927. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
804. BRICKA, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780. KRUKA, keramik. Sydkina, troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
673. PENSELBURK, bambu. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK