MATTA, rölakan, ca 269 x 175 cm, signerad KLH ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).
Rutmönstrad botten i olika blå och bruna nyanser. Sicksackmönstrade ränder i ljusgrått och benvitt. Tillverkad utan fransar.
Något slitage och sned, smärre fläckar. En kortsida med lite slitage, en kortsida är sliten och har små skador.