Kanna med klöverbladsmynning och kort handtag. Turkosfärgad glasyr dekorerad med svarta ränder.
Skador, lagningar, kompletteringar.
Jämför Nils Nessim Antikviteter, Strandvägen 7 c, Stockholm: Keramik och Glas från Iran, Våren 1966, nr. 73 (2138 C), pris då 1.025kr.