Fanerat med mahogny. Skulpterad förgylld och bronserad dekor. Längd 68, bredd 30, höjd 102 cm.
Kompletterat.
Kristina Nilsson (1843-1921), operasångerska.
Tobias Norlind: Kristina Nilsson, Grevinna de Casa Miranda, Sångerskan och Konstnären, Stockholm, 1923, katalognumret avbildat sid. 273.