MATTA, "Snäcklösa", gobelängteknik, ca 265 x 176,5-177,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1960. "Snäcklösa" är endast vävd i ett fåtal exemplar. (Ovanlig).
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.
Jämför: Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, plansch sid 59.