Terrakottamelerad botten med stor mörkblå medaljong, benvita hörnornament samt polykroma stiliserade blom-, blad- och palmettrankor. Terrakottamelerad huvudbård med arabesk-, blom- och granatäppelrankor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, malskador, ställvis påmålad. Kortsidorna saknar flera knutrader.