Benvit botten med stor polykrom medaljong och hörnornament samt stora blom- och palmettslingor. Terrakottafärgad huvudbård med blom- och palmettranka.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar var av flera sköra ("cherook"), smärre skador. Långsidorna med trampveck.