Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor av rosor, sköld, festonger och pärlstav. Dekor delvis genombruten. Signerad IÅ samt AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare, anlitades av Åkerblad 1781-91). Med Stockholms hallstämpel 1787. Höjd 133 cm, bredd 52 cm.