Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Winter Sale 629

 
299 föremål
641. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
641. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
700 000 SEK
Utropspris
500 000 - 800 000 SEK
715. Buddha i altarskåp, lackerat trä. Japan, Edo, 1800-tal.
715. Buddha i altarskåp, lackerat trä. Japan, Edo, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
876. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Kangxis märke.
876. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Kangxis märke.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
742. Urnor, ett par, cloisonné. Sen Qingdynasti.
742. Urnor, ett par, cloisonné. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
707. Broderi, siden. Qingdynastin (1662-1912).
707. Broderi, siden. Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706. Rock, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
706. Rock, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
840. Buddai, porslin. Kina, 1900-tal.
840. Buddai, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
733. Fat, silver. Oidentifierad mästare, stämplad 9.
733. Fat, silver. Oidentifierad mästare, stämplad 9.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
660. Trana, silver och emalj, 1900-talets första hälft.
660. Trana, silver och emalj, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
881. Fat, porslin. Qingdynastin med Jiaqings märke.
881. Fat, porslin. Qingdynastin med Jiaqings märke.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. Fat, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke.
882. Fat, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
824. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin.
824. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
633. Kopp, porslin. Kina, republik med Guangxus märke.
633. Kopp, porslin. Kina, republik med Guangxus märke.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
837. Fat, ett par, porslin. Troligen Republik med Guangxus märke.
837. Fat, ett par, porslin. Troligen Republik med Guangxus märke.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
773. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
773. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
782. Ljusstakar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
782. Ljusstakar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
830. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
830. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
829. Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti.
829. Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
859. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
859. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
838. Kopp, äggskalsporslin. Kina, 1900-tal.
838. Kopp, äggskalsporslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
851. Skålfat, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
851. Skålfat, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
615. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
615. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
816. Skålar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
816. Skålar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
675. Sigillstamp/skulptur, bergkristall, Qingdynastin.
675. Sigillstamp/skulptur, bergkristall, Qingdynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
810. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
810. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
745. Ask med lock samt dosa, silver med steninläggning. Kina.
745. Ask med lock samt dosa, silver med steninläggning. Kina.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
651. Skulptur, sten. Kina, sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal.
651. Skulptur, sten. Kina, sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
878. Roleauvas porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
878. Roleauvas porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
871. Serveringsfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
871. Serveringsfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
814. Mugg, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
814. Mugg, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
835. Fat, porslin. Tidigt 1900-tal med märke.
835. Fat, porslin. Tidigt 1900-tal med märke.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
746. SKULPTUR, soapstone. Qingdynastin.
746. SKULPTUR, soapstone. Qingdynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
588. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
588. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
589. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
589. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
614. Smörsnäcka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
614. Smörsnäcka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
593. Kruka, keramik. Sydostasien, 16/1700-tal.
593. Kruka, keramik. Sydostasien, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
736. Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Luen Wo.
736. Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Luen Wo.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
737. Skål, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal.
737. Skål, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
678. Yama, kallförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
678. Yama, kallförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
734. Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Sing Fat.
734. Skål, silver. Shanghai, omkring 1900. Märkt Sing Fat.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
613. Fat, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
613. Fat, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
850. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
850. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
646. Inro, lack. Japan, Edo perioden, 1800-tal.
646. Inro, lack. Japan, Edo perioden, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
591. Fat, fem stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
591. Fat, fem stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
705. Kesivävnad, siden och guldtråd. Sen Qingdynasti (1644-1912).
705. Kesivävnad, siden och guldtråd. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
722. Skålar, ett par, porslin. Japan, 1900-tal, Kutani.
722. Skålar, ett par, porslin. Japan, 1900-tal, Kutani.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
657. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
657. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
640. Vas, porsin. Qingdynastin, 1700-tal.
640. Vas, porsin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
822. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
822. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
833. Skålfat, ett par, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxus märke.
833. Skålfat, ett par, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxus märke.
Klubbat pris
15 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
841. Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1664), med hallmärke.
841. Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1664), med hallmärke.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
635. Vas, porslin. Republik med Guangxus märke.
635. Vas, porslin. Republik med Guangxus märke.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
647. Inro, sexdelad, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
647. Inro, sexdelad, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
610. Kryddburk, porslin. Troligen sen Mingdynasti.
610. Kryddburk, porslin. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
886. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
886. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
594. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
594. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
390 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
658. Bläckhållare, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
658. Bläckhållare, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
727. Vattendroppare, keramik. Korea, 1200-tal.
727. Vattendroppare, keramik. Korea, 1200-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
750. Skulptur, lergods. Tangdynastin (618-907).
750. Skulptur, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
832. Fohundar, ett par, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
832. Fohundar, ett par, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
877. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
877. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
852. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
852. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
842. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
842. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
772. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
772. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
617. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
617. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK