"Lumière sur la table"
Signerad Borès och daterad -39. Duk 38 x 46 cm.
Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm.
Hélène Dechanet Bores, "Catalogo razonado Francisco Bores. Pintura. 1917 – 1944 (Vol. I)", avbildad i svartvitt sid. 378, ref nr 139/25.