Important Spring Sale 633

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Mästerstyckeskåp, för Mathias Wilhelm, Stockholm 1755, Rokoko.70 000 SEK
2Skåp, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), Sengustavianskt.55 000 SEK
3Skåp, tvådelat, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustavianskt.34 000 SEK
4Skänk, sent 1700-tal, Gustaviansk.31 000 SEK
5Byrå, tillskriven Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), Senbarock.40 000 SEK
6Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.60 000 SEK
7Byrå, 1700-talets mitt, Rokoko.34 000 SEK
8Byrå, tillskriven Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Rokoko.48 000 SEK
9Byrå, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko.50 000 SEK
11Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.26 000 SEK
12Hörnbyrå, 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
13Byrå, av Johan Erhardt Wilhelm, mästare (Stockholm 1757-1786), Rokoko.28 000 SEK
14Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.270 000 SEK
15Byrå, troligen Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko.44 000 SEK
16Byrå, Stockholmsarbete 1700-tal, Rokoko.20 000 SEK
17Byrå, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), Gustaviansk.55 000 SEK
18Byrå, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), Gustaviansk.55 000 SEK
19Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.140 000 SEK
20Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.85 000 SEK
21Byrå, tillskriven Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad.36 000 SEK
22Byrå, Italien 1700-tales senare del, Louis XVI.10 000 SEK
23Byrå, av Johan Wilhelm Metzmacher (mästare i Stockholm 1769-1783), Sengustaviansk.125 000 SEK
24Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.44 000 SEK
25Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.26 000 SEK
26Byrå, Mälardalen omkring år 1800, Gustaviansk.18 000 SEK
27Skrivbord, s.k. Partners desk, 14 lådor, England 1700-tal.20 000 SEK
28Skrivbord med uppsats, i Carl Diedric Ficks art (mästare i Stockholm 1776-1806) Sengustavianskt.13 200 SEK
29Sekretär, tillskriven Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777), Gustaviansk.55 000 SEK
30Tebord, med fajansbricka, originalunderrede tillskrivet Gottlieb Iversson, Sengustavianskt.Återrop
31Tebord, med fajansbricka, 1700-talets slut, Gustavianskt.34 000 SEK
32Konsolbord, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.24 000 SEK
33Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.70 000 SEK
34Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.24 000 SEK
35Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.50 000 SEK
36Bord, av Gustaf Foltiern, mästare i Stockholm 1771-1804), Sengustavianskt.30 000 SEK
37Bord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.5 000 SEK
38Bord, ett par snarlika, England 1800-tal i Thomas Hopes (1769-1831) manér.11 000 SEK
39Bord, Mälardalen ca år 1800, Gustavianskt.15 000 SEK
40Fällbord, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).14 000 SEK
41Klaffbord, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833), Empire.38 000 SEK
42Soffa, av Cristopher Tietze (mästare i Stockholm 1764 - 1791), Rokoko.24 000 SEK
43Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.20 000 SEK
44Soffa, 1700-talets slut, Gustaviansk.26 000 SEK
45Karmstolar, fyra stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.46 000 SEK
46Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.24 000 SEK
47Karmstolar, ett par, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV.20 000 SEK
48Karmstolar, fyra stycken. Av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.55 000 SEK
49Karmstolar, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), Gustavianska.17 000 SEK
50Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.16 000 SEK
51Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska.55 000 SEK
52Bergére, 1700-talets slut, Gustaviansk.13 000 SEK
53Karmstolar av kunglig modell, ett par, av Erik Öhrmark (mästare 1777-1813) samt Jean Baptiste Masreliez, Gustavianska.65 000 SEK
54Karmstolar, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.12 000 SEK
55Karmstolar, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.16 000 SEK
56Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.17 000 SEK
57Karmstolar, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.26 000 SEK
58Karmstolar, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.30 000 SEK
59Karmstolar, ett par, 1800-talets första hälft, Sengustavianska.Återrop
60Karmstol samt taburett, Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), 1800-talets början, Sengustavianska.26 000 SEK
61Stolar, fem stycken (3+2), 1700-talets andra hälft, Rokoko.24 000 SEK
62Karmstolar ett par samt fyra salsstolar, 1700-talets andra del, Rokoko.32 000 SEK
63Stolar 12 stycken, av bl,a J Ruste, E Ståhl, J Lindgren, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Sengustavianska.50 000 SEK
64Stolar, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.12 000 SEK
65Stolar, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812), Sengustavianska.8 500 SEK
66Stolar ett par, 1800-talets början, i Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), Sengustavianska.22 000 SEK
67Taburetter, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813)l, Gustavianska.15 000 SEK
68Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.8 500 SEK
69Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.6 500 SEK
70Kungliga taburetter, ett par, av Erik Öhrmark och Pehr Ljung efter ritning av Louis Masreliez, 1790-tal, Sengustavianska.60 000 SEK
71Kunglig taburett, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustaviansk.10 000 SEK
72Taburetter, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.17 000 SEK
73Bänk, Anders Andersson i Skår (1751-1812) Lindome, omkring 1800, Gustaviansk.16 000 SEK
74Ljuskrona för fem ljus, försilvrad mässing, argent haché, tillskriven Pierre Boulanger, Paris omkr 1750, Louis XV.6 500 000 SEK
75Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil.30 000 SEK
76Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil.30 000 SEK
77Ljuskrona, för sex ljus, Österrike/ Böhmen, 1700-talets slut.28 000 SEK
78Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.28 000 SEK
79Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.Återrop
80Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.26 000 SEK
81Ljusring, för sex ljus, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk.50 000 SEK
82Ampel, för åtta ljus, ca år 1800, Sengustaviansk.24 000 SEK
83Ampel, för fyra ljus, 1800-talet första del, Empire.36 000 SEK
84Ampel, för sex ljus, 1800-talets mitt, Senempire.16 000 SEK
85Spegel, möjligen Nordtyskland, 1700-talets första del, Senbarock.30 000 SEK
86Spegel, Stockholmsarbete 1763, Rokoko.16 000 SEK
87Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.28 000 SEK
88Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.20 000 SEK
89Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.12 000 SEK
90Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Stockholmsarbete 1777, Gustaviansk.24 000 SEK
91Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.Återrop
92SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819), Sengustaviansk.Återrop
93Spegel, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm, Gustaviansk.44 000 SEK
94Spegellampett för två ljus, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustaviansk.95 000 SEK
95Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk.18 000 SEK
96Speglar ett par, troligen Tyskland sent 1700-tal, Louis XVI.50 000 SEK
97Spegellampetter, för två ljus, ett par, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781), Rokoko.34 000 SEK
98Golvur av William Webster, Exchange Alley London, 1700-talets början.20 000 SEK
99Biblioteksur, George Prior (1765-1812) London.80 000 SEK
100Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784) Fodral av Jöns Efverberg (1768-1777), Rokoko.125 000 SEK
101Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784) Rokoko.32 000 SEK