Important Spring Sale 633

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
201Nils Orstedt, saltkar, ett par, silver, Norrköping 1779. Rokoko.32 000 SEK
202Kryddbössor, 4 st, förgyllt silver, London 1700-tal. Ett par av Thomas Shepherd, 1790, en av John Delmester 1760,Återrop
203Pehr Zethelius, dubbelt saltkar, förgyllt silver, Stockholm 1807.8 000 SEK
204Lars Söderström, saltkar, ett par, silver, Umeå (verksam 1815-1833). Sengustavianska.5 000 SEK
205Johan Wilhelm Zimmerman, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1791. Gustavianska.10 000 SEK
206Arvid Floberg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1792. Gustavianska.9 500 SEK
207Jean-Baptiste-Claude Odiot, dubbel-saltkar, silver, Paris 1803-1809. Empire.50 000 SEK
208Robert Hennell I, coaster, silver, London 1774.9 500 SEK
209Gustaf Möllenborg, praktskålar, ett par lika, silver, Stockholm 1832. Nyrokoko.20 000 SEK
210Frédéric Rudolphi, kanna och fat, silver, (Paris 1842-1872). Renässans-stil.38 000 SEK
211Terrin, silver 950/1000, Frankrike 1800-talets slut. Louis XV-stil.43 000 SEK
212Praktskål med lock, silver 800/1000, Tyskland efter 1888.30 000 SEK
213Johan Wennervall, kyrkdosa, silver, Göteborg 1759.2 000 SEK
214Johan Pettersson Berg (Norrköping 1727-1762(1768)), luktdosa, silver. Rokoko.4 500 SEK
215Sannolikt Jacob Lampa (Stockholm 1757-1787 (1789)), luktdosa, silver. Rokoko.Återrop
216Melchior Faust, kyrkdosa, silver, Göteborg 1768.3 000 SEK
217Berndt Falkengren, luktdosa, silver, Visby (1737-1785). Rokoko.7 500 SEK
218Niklas Lund, luktdosa, silver, Stockholm 1756. Rokoko.4 000 SEK
219Petter Wirgman, luktdosa, silver, Göteborg (verksam 1733-1739).3 500 SEK
220Johan Collin (Stockholm 1735-1759-), luktdosa, silver. Rokoko.3 000 SEK
221Kilian Kelson, snusdosa, silver, Stockholm 1759. Rokoko.10 000 SEK
222Sannolikt Petter Kleen, luktdosa, silver, Ystad (verksam 1753-1777 (1778)). Rokoko.Återrop
223Luktdosa, silver, otydliga stämplar, Sverige sannolikt 1773. Rokoko.4 000 SEK
224Alexander Holst (verksam i Härnösand -1760-1767 (1769)), luktdosa, silver.2 400 SEK
225Johan Lorenz Starin, snusdosa, silver, Stockholm 1756. Rokoko.5 000 SEK
226Johan Malmstedt, kyrkdosa, silver, Göteborg 1787.2 000 SEK
227Anders Schotte, kyrkdosa, silver, Uddevalla 1801.2 000 SEK
228Anders Rönnov, (Hälsningborg 1777-1802(1819)), luktdosa, silver.Återrop
229Adolf Zethelius, toilettedosor, ett par, silver, Stockholm 1814.7 000 SEK
230Daniel Lundström, supkopp, silver, Stockholm 1776.2 400 SEK
231Christoffer Bauman, tumlare, silver, Hudiksvall 1786.4 000 SEK
232Olof Yttreaus, supkopp, silver, Uppsala 1805.2 000 SEK
233Sked med kronknopp, ostämplad. Sverige 1500-talets slut/1600-talets början.20 000 SEK
234Sked med kulknopp, möjligen Erik Barck (verksam i Västerås 1697-1718).Återrop
235Benedict Stechau, sked med kronknopp, Karlskrona 1733.7 000 SEK
236Sked med kulknopp, mästarstämpel SC, sannolikt för Sigfrid Carlenius (d ä verksam i Torneå 1726-37 och d y 1754-66).13 000 SEK
237Peter Björkman, sked med kronknopp, silver, Karlskrona 1746.6 000 SEK
238Johan Wickman, sked med dubbel kerubknopp, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).4 000 SEK
239Sigismund Novsadi d y, sked med kronknopp, Karlskrona 1763.4 000 SEK
240Sked, förgylld, dubbelslagen mästarstämpel möjligen för Martin Bergström (verksam i Härnösand 1742-1779 (1782)).Återrop
241Begravningsskedar, ett par, av Nils Dahl, Linköping 1740.19 000 SEK
242Henning Petter Henning, soppslev, förgyllt silver, Stockholm 1745.Återrop
243Wilhelm Smedberg, bålslev, silver, (verksam i Karlstad -1777-1810 (1812)), daterad i gravyren 1794.5 000 SEK
244Kaffeskedar, 6 st (4+2), silver, av Olof Sedin, Gävle 1797 och Pehr Blommerts änka, Gävle 1822.Återrop
245Odiot, Paris efter 1838. Bestickuppsättning, 299 delar, silver 950/1000.180 000 SEK
246WA Bolin, bestickuppsättning 233 delar, silver, Stockholm 1927-1933. Modell "F".Återrop
247WA Bolin, bestickuppsättning 144 delar, silver, Stockholm 1931. Modell "A".Återrop
248Flakong porslin med guldlock, möjligen Meissen 1700-tal.2 500 SEK
249Dosa, guld och emalj, icke identifierad mästarstämpel &SD, sannolikt Genève 1800-talets början.55 000 SEK
250Fickur, guld och emalj. Louis XVI.6 500 SEK
251Dosa, guld och rött lack, otydlig mästarstämpel, Paris 1777-1778.13 000 SEK
252Briljanterad kraschan, Hederslegionen [Ordre impérial de la Légion d'honeur], troligen 2:a kejsardömet (1852-1870).48 000 SEK
253Terrin, icke identifierad mästarstämpel AIW, silver, S:t Petersburg 1790.46 000 SEK
254Tumlare, silver, otydliga stämplar, sannolikt Moskva 1750-tal.Återrop
255Teservis, trompe l'oeil, 8 delar, silver, av Vasiliy Ivanov, S:t Petersburg 1895.110 000 SEK
256Kåsa, förgyllt silver och emalj, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1899-1908.15 000 SEK
257Ikon, Saint Vladimir. Firma Grachev, S:t Petersburg 1896.60 000 SEK
258Åkdyna, flamskväv, "Lammet och fanan", ca 45-47 x 97,5-98 cm, Torna eller Bara härad, Skåne omkring 1800.28 000 SEK
259Åkdyna, broderad, ca 51-52 x 104,5-107 cm, signerad och daterad COS BMD ANO 1833, Skåne.11 000 SEK
260Kudde (jynne), broderad, ca 42 x 40-41 cm, signerad och daterad HI NG 1820, Skåne.Återrop
261Åkdyna, krabbasnår, halvkrabba och rosengång, ca 47 x 115,5-116 cm, Skåne 1800-tal.2 000 SEK
262Broderade tavlor, 1 par, "Vue des Environs de Bayonne", signerade och daterade.4 000 SEK
263Teduk, linnedamast, ca 131-132 x 136,5-137,5 cm, med alliansvapen.3 000 SEK
264Teduk, linnedamast, "Lilla blomsterkorgen", ca 143,5 x 144 cm.3 000 SEK
265Broderi på sammet, ca 89,5 x 64 cm, sannolikt Italien, 1600-tal-1700-tal.6 500 SEK
266Processionsfana, Europa, ca 203 x 137 cm, 1700-tal.2 200 SEK
267Broderade paneler, 4 st., ull på ylle, ca 186-190,5 x 131,5-137 cm per styck, troligen England 1700-tal.230 000 SEK
268Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 236,5-238,5 x 290-294,5 cm, Manufacture Royale d'Aubusson,70 000 SEK
269Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 280,5-290 x 432,5-436 cm, signerad ViTRA.M.R.D'AVBVSON.Återrop
270Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 298 x 121-127,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D.Återrop
271Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 279-282,5 x 196-202 cm, signerad M.R.D'AVBVSSONj.DVMONTEIL.Återrop
272Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 295-296 x 126-129,5 cm, signerad M.R.DABVSON.i.D.Återrop
273Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 300-307 x 500,5-506 cm, signerad VIT*M*R*D'AUBVSSON.Återrop
274Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 293-294 x 128,5-132,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D.Återrop
274AVävda tapeter, 6 st., "Verdurer", gobelängteknik, Aubusson 1700-talets förra hälft.Återrop
275Broderi, antik persisk sammet, ca 150 x 103,5 cm, 1700 - 1800-tal.12 000 SEK
276Elefanttäcke för parader, ca 202 x 151,5 cm, troligen Indien omkring 1900.24 000 SEK
277Broderi, antik suzani, Ura Tube eller Ferganadalen, ca 250,5-253,5 x 185,5-191,5 cm.85 000 SEK
278Broderi, antik Uzbekistan suzani, sannolikt Tashkent, ca 231,5-237,5 x 160-161 cm.16 000 SEK
279Broderi, sannolikt antik Uzbekistan suzani, ca 226,5-230,5 x 180-182 cm.6 000 SEK
280Matta, kelim, antik Aksaray, Anatolisk, ca 383,5-409 x 151-159 cm.Återrop
281Gallerimatta, antik Centralanatolien, troligen Kirshehir, ca 425 x 101-107 cm.8 000 SEK
282Matta, semiantik Baotou figural, ca 137,5 x 208 cm.6 500 SEK
283Matta, semiantik Baotou, ca 108,5 x 56,5 cm.6 500 SEK
284Matta, antik Beshir, ca 285,5-289 x 144,5-164,5 cm (samt kortsidorna med flera cm slätväv i rött och blått).Återrop
285Matta, antik Feraghan, ca 579,5 x 234,5 cm.17 000 SEK
286Matta, semiantik Feraghan, sannolikt ca 459 x 286-292,5 cm.38 000 SEK
287Matta, antik/semiantik Heris, ca 352 x 275 cm.32 000 SEK
288Matta, semiantik Isfahan, ca 310,5 x 200 cm.Återrop
289Matta, semiantik Isfahan figural part silk, ca 222-227,5 x 128-135,5 cm.8 500 SEK
290Matta, semiantik/Old Isfahan figural, signerad, ca 154,5 x 106,5 cm (samt kortsidorna med ca 2,5-3,5 cm slätväv).6 000 SEK
291Matta, old Isfahan, signerad, ca 217,5 x 176,5 cm.13 000 SEK
292Matta, antik/semiantik silke Keshan sk Motashem / Feraghan/, ca 191,5 - 194,5 x 128,5 - 133 cm.50 000 SEK
293Matta, semiantik silke Keshan figural, ca 309-310 x 204,5-207 cm.75 000 SEK
294Matta, semiantik silke Keshan, ca 317 x 207-210,5 cm.26 000 SEK
296Matta, semiantik silke Keshan, ca 212,5-214,5 x 134,5-135,5 cm.3 500 SEK
297Matta, semiantik Keshan, s.k. Dabir, ca 383,5-387,5 x 269,5-275 cm.70 000 SEK
298Matta, semiantik Keshan, sk Dabir, ca 196 x 126 cm.7 000 SEK
299Matta, semiantik Keshan figural, ca 202-203,5 x 137-141,5 cm.17 000 SEK
300Matta, semiantik, Keshan, ca 321 x 216 cm.10 000 SEK