"Kvastmakarebacken"
Signerad Victor Forssell. Utförd omkring 1897. Pannå 60 x 48 cm.
Bukowski Auktioner AB, auktion 462, "Internationella Höstauktionen", 25 - 28 oktober 1988, kat. nr 67; Privat samling.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Victor Forssell", 1975-76, kat. nr 8.
Viggo Loos, "Victor Forssell", Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LX, 1951, jfr "Motiv från Kvastmakarebacken" upptagen i katalogen under "1890-talet och kring sekelskiftet", och avbildad s. 123.