Important Winter Sale 637

26 föremål
95. Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
96. Ljuskrona, för nio ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
97. Ljuskrona, för tolv ljus, 1800 talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
100. Ampel, för åtta ljus, ca år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
119. Appliquer, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
120. Bordslystrar, för tre ljus, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
125. Ljusstakar, ett par, 1700- talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
129. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
130. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
131. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Ljusstakar, ett par, Louis Phillipe ca 1840.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. Bordslampa, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
956. Glasmålning. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
28 100 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
964. Guanyin, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK