341
1394470

Sven August Adolf Jonsson

(Sverige, 1872-1945)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 180 - 3 630 EUR
3 380 - 3 870 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Sven August Adolf Jonsson
(Sverige, 1872-1945)

bordslampa, Art Nouveau, AB Förenade Konstgjuterierna, Stockholm ca 1900.

Brunpatinerad brons, i form av serpentindansös med elegant draperade och svävande tygsjok, två ljuspunkter, base signerad A. Jonsson PARIS AB För. Konstgjuterierna, höjd ca 45,5 cm.

Elen ej kontrollerad.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

261. Bänkalängd, krabbasnår, ca 344 x 51 cm, Herrestads härad, Skåne, 1800-talets första hälft.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK