Terrakottafärgad botten i form av en nisch, kolonner, ampel och benvita hörnornament med blommande grenverk och palmetter. Mörkblå huvudbård med blomranka.
Delvis hårt slitage, något smutsigt, fläckar (några små fläckar är stela), lagningar, målade ytor. Sidorna har mindre trampveck, båda ändarna saknar några rader med knutar.