209
1474615

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 810 - 9 080 EUR
7 250 - 9 660 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

vägglampa, "Typ 16". Proveniens: Rådhuset i Göteborg 1936. Sannolikt utförd av Arvid Böhlmarks Lampfabrik.

Ställbar skärm i grönlackerad plåt, invändigt lackerad i vitt, höj och sänkbara väggfästen i förkromade stålrör, djup från vägg ca 50 cm, höjd ca 110-140 cm.

Smärre bucklor. Slitage.

Proveniens

Rolf Walter Collection.
Göteborgs Rådhus, tillbyggt av Gunnar Apslund 1936.

Ritning, Gunnar Asplunds arkiv, ArkDes, Stockholm.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

567. Ring 14K guld och silver med rosenslipade diamanter.
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
Aktuellt bud:
9 000 SEK