Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Fanerad med jakaranda, valnöt och alm. Beslag och listverk av förgylld mässing. Inläggningar i rutor och fält. Tre lådor. Snäpplås. Skiva av grå kalksten. Längd 112, bredd 55, höjd 82 cm. Nyckel finns.
×
Logga in
Kunde inte logga in