37
1525919

Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 730 - 3 630 EUR
2 900 - 3 870 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Mahognyfaner och förgylld metall. Skiva med överföringsteknik "Umdruck". Tekniken skapad av Johann Georg Hiltl (1771-1845). Motiv med två flickor och hund, sidorna med kinesiserande scener och palmettmönster.
Längd 76, bredd 49, höjd 80 cm.

Biedermeiers Glûck und Ende, Ottomeyer/Laufer, Mûnchner Stadtmuseum 1997.
Christian Moll: Zwischen Handwerk und Unternehmertum- das Leben des Johann Georg Hiltl (1771-1845).

Överföringsteknik "umdruck" eller "transfer technique" uppfanns av Johann Georg Hiltl (1771-1845) i Munchen. En mycket ovanlig teknik med att föra över grafiskt material till möbelytor. Tekniken förekom främst i Tyskland.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

854. Francis Newton Souza, Porträtt av en man.
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
Budhistorik
12 750 000

ditt bud
12 500 000

ditt bud
12 250 000

ditt bud
12 000 000

ditt bud
11 500 000

ditt bud
11 250 000

ditt bud
11 000 000

ditt bud
10 750 000

ditt bud
10 500 000

ditt bud
10 000 000

ditt bud
9 500 000

ditt bud
9 000 000

ditt bud
8 500 000

ditt bud
8 000 000

ditt bud
7 500 000

ditt bud
7 000 000

ditt bud
6 100 000

ditt bud
6 000 000

ditt bud
5 500 000

ditt bud
5 100 000

ditt bud
5 000 000

ditt bud
4 100 000

ditt bud
4 050 000

ditt bud
4 000 000

ditt bud
3 100 000

ditt bud
3 050 000

ditt bud
3 000 000

ditt bud
2 250 000

ditt bud
2 200 000

ditt bud
2 150 000

ditt bud
2 100 000

ditt bud
Aktuellt bud:
12 750 000 SEK