549
1535033

Xan Krohn

(Norge, 1882-1959)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 830 - 2 290 EUR
1 920 - 2 400 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Xan Krohn
(Norge, 1882-1959)

Hamnen i Ragusa (Dubrovnik)

Signerad Xan Krohn och daterad 1923. Duk lagd på pannå 46 x 56 cm.

Konstnär

Xan Krohn gjorde sin entré på den ryska konstscenen i slutet av 1900-talet, samtidigt som den norska moderna konsten tog form. Utbildningen i Paris lade grunden för många värdefulla kontakter – några av dessa kom att definiera hans framtida konstnärliga riktning. Genom vänskapen med Aleksandra Ekster blev han en del av gruppen 'Jack of Diamonds' och ställde ut på deras utställningar.

Efter revolutionen återvände Krohn till Oslo där han gjorde sig känd för sina förenklade former och återhållsamma estetik, ofta i form av kvinnogestalter och manliga porträtt.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?