Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
176 föremål
758. Carl Larsson, "Bolla. II".
758. Carl Larsson, "Bolla. II".
Klubbat pris
1 500 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 1 800 000 SEK
687. Yves Klein, "La Terre Bleue".
687. Yves Klein, "La Terre Bleue".
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1045. Praktfat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
1045. Praktfat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
230 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
717. Anders Zorn, Mormor.
717. Anders Zorn, Mormor.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
1106. Fat, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
1106. Fat, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1048. Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
1048. Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
548. Pehr Hilleström, Stilleben med tulpaner i en glasvas.
548. Pehr Hilleström, Stilleben med tulpaner i en glasvas.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
868. Fat, porslin, Shunzhi (1644-1661).
868. Fat, porslin, Shunzhi (1644-1661).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
832. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
832. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1082. Urna, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1082. Urna, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1112. Servis, 56 delar, porslin. Qingdynastin, sent 1700-tal.
1112. Servis, 56 delar, porslin. Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1069. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
1069. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1074. Vas, porslin. Kina, Republik (1912-1949).
1074. Vas, porslin. Kina, Republik (1912-1949).
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
748. Bror Lindh, Vinterlandskap med stugor.
748. Bror Lindh, Vinterlandskap med stugor.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
861. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
861. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1077. Urna, s.k. Guan, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
1077. Urna, s.k. Guan, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
610. Carl Milles, "Vingarna" ("Gosse med örn").
610. Carl Milles, "Vingarna" ("Gosse med örn").
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
81. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
81. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
894. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
894. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1008. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1008. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
867. Fat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik med Qianlongs märke.
867. Fat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
840. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
840. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
926. Skulptur, brons, den berusade poeten Li Bai, Qingdynastin.
926. Skulptur, brons, den berusade poeten Li Bai, Qingdynastin.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
880. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
880. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1086. Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
1086. Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1093. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1093. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
879. Vas, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
879. Vas, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
727. Katherine D. M. Bywater, Högläsning.
727. Katherine D. M. Bywater, Högläsning.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
943. Spegelglasmålningar, ett par, Qingdynastin, 1800-tal.
943. Spegelglasmålningar, ett par, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1095. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1095. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
134. Bordsplateau, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
134. Bordsplateau, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
681. Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.
681. Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
451. Figurgrupp, porslin. Meissen-liknande märke, 1800-tal.
451. Figurgrupp, porslin. Meissen-liknande märke, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 30 000 SEK
1088. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
1088. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1110. Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1110. Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1118. Dubbelvas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1118. Dubbelvas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
942. Glasmålning, Qingdynastin, 1700-tal.
942. Glasmålning, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1109. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1109. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
78. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
78. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1105. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1105. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1103. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1103. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1050. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang (1821-1850).
1050. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang (1821-1850).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
87. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
87. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
890. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
890. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK