Emilio Vedova

(Italien, 1919-2006)
Emilio Vedova
(Italien, 1919-2006)

EMILIO VEDOVA, collage och blandteknik på papper uppklistrad på duk signerad Vedova och daterad 76.

"Daric giugno 1976 No.6". 35 x 49,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Tilläggslista

Collage och blandteknik på papper uppklistrad på duk.
Originalkvitto medföljer.

Proveniens

Galleria d'Arte "Lo Spazio", Rom.

Privatsamling, Stockholm, inköpt från ovanstående i april 1977.

Konstnär

Emilio Vedova var en italiensk konstnär, född i Venedig, som började som expressionist men utvecklades och blev en viktig del av efterkrigstidens livliga konstscen och rörelsen Arte Informale där även Lucio Fontana var en huvudfigur. Hans internationella genombrott kom 1951 då han ställde ut på Catherine Viviano Gallery i New York. Detta ledde i sin tur till att han tillsammans med 7 andra italienska konstnärer valdes ut av Lionello Venturi till en utställning på Venedig biennalen 1952, vilket betraktas som startskottet för Arte Informale.

Utropspris
50 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57