Sumo - sport, ritual och konst

SUMO - SPORT, RITUAL OCH KONST
Göran Flyxe började samla japanska träsnitt 1971 när han bodde i Tokyo. Delar av samlingen har varit utställd på flertalet museum runt om i världen, bl.a. på Haifa Museum, Israel 1997, Östasiatiska Museet i Stockholm 1992 och 2016. Samlingen består av mer än 80 träsnitt med motiv från den Japanska nationalsporten Sumo. Samlingen ger en fantastisk inblick i sumo brottning och japansk kultur, den avbildar både de rituella, sporten, tävlingar och brottarnas fritidsaktiviteter.

Japansk Sumobrottning är en av del äldsta kampsporterna i Japan, många av brottarna kommer från samuraiklassen. Sumobrottning har sitt ursprung i Shintoreligionen. Matcherna var dedikerade till gudarna och för god skörd. I litteraturen finner man sporten omnämnd så tidigt som på 700-talet.

Visning 6-10 september på Berzelii Park 1 i Stockholm. Öppet onsdag-fredag 11-17, lördag-söndag 11-15.

69 föremål
JINMAKU, färgträsnitt. Japan, 1895. "Fukugawa Hachimon Shrine".
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UTAGAWA KUNISADA (1786-1864). färgträsnitt. Japan, 1844. "Ikuzuki".
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OIDENTIFIERAD MÄSTARE, träsnitt. Japan, ca 1865.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Kunisada II (enl inskription 1807-1864). Tryckt 1864.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UTAGAWA KUNIYOSHI (1798-1861), färgträsnitt. Japan, 1845. "Kintara".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

242. Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29602", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK