Harry Booström – En konkret avantgardist

Auktion online t.o.m. 3 oktober
Skolad hos bland annat Isaac Grünewald och årsbarn med 1947-års män anslöt sig Harry Booström tidigt till konkretisterna. Inspirationen till sina konkreta kompositioner kom framför allt från naturen. I en elegant färgskala med varma och kalla toner ställda mot varandra skapade han dynamiska bilder med rytm, energi och rörelse. Booström var medlem i den internationella Groupe Espace som verkade för en funktionell samverkan mellan måleri, skulptur och arkitektur med utgångspunkt i den nonfigurativa konsten. Denna tema-auktion består av en samling med 45 verk med proveniens från hans mecenater på 1950-talet, William och Maud Appelquist, Gotlands största bilhandlare. En bok har även producerats i samband med utställningen och den finns att köpa under vår visning - se den här >

Vänligen notera: efter auktionen hämtas föremålen ut på Bukowskis, Västberga Allé 3 i Stockholm.

43 föremål
HARRY BOOSTRÖM, olja på duk, signerad Booström och daterad -53.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, Olja på pannå, signerad och daterad -55.
Klubbat pris
16 100 SEK
Utropspris
18 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, daterad -55 a tergo.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

559. Gösta Nystroem, Tre figurer i hatt.
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
Aktuellt bud:
310 000 SEK