Ando Utagawa Hiroshige

(Japan, 1797-1858)
Ando Utagawa Hiroshige
(Japan, 1797-1858)

UTAGAWA HIROSHIGE (1797-1858), färgträsnitt. Japan, Akasaka, från The Famous Sights of the 53 Stations, 1800-tal.

Mått 35,7x23,3 cm.

Slitage, fläckar, smärre kantskador, delvis uppklistrad på passepartout, ej examinerad undertill.

See similar the Museum of Fine Arts, Boston, nr 21.9891.

Formgivare

Ando Hiroshige var en japansk bildkonstnär född i Edo. Han började sin konstnärliga bana som lärling hos Utagawa Toyohiro. Efter avslutad utbildning tog Hiroshige sin lärares namn och började signera sina verk Utagawa Hiroshige. Hiroshige målade vardagskildringar och det sägs att han bestämde sig för att bli konstnär efter att ha sett den samtida konstnären Hokusais verk. Hiroshige förvandlade vardagliga landskap till intima, lyriska scenerier. Han är speciellt känd för sina vackra landskapsbilder i träsnittsteknik och har målat porträtt föreställande unga kvinnor och skådespelare. Hans mästerverk anses vara verket “Fifty-three Stations of the Tokaido”.

Klubbat pris
1 500
132
138
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
14 okt 2018 21:22
1 500 SEK
14 okt 2018 20:29
1 300 SEK
14 okt 2018 20:29
1 200 SEK
7 okt 2018 7:40
1 100 SEK
6 okt 2018 21:07
1 000 SEK
5 okt 2018 15:33
800 SEK
5 okt 2018 10:33
500 SEK