Stomme i mässing, kronringar med genombruten dekor. Slipade prismor hängda i kaskader, girlander och droppbotten. Sex ljusarmar och nio elektriska ljuskällor. Diameter ca 71 cm, höjd ca 81 cm.
Ej funktionstestad. Bruksskick med slitage. Förmodligen prisma / hänge saknas. Nagg.