LJUSKRONA, Gustaviansk stil, s.k Hagamodell, 1900-talets första hälft.

Stomme i mässing, kronringar med genombruten dekor. Slipade prismor hängda i kaskader, girlander och droppbotten. Sex ljusarmar och nio elektriska ljuskällor. Diameter ca 71 cm, höjd ca 81 cm.

Ej funktionstestad. Bruksskick med slitage. Förmodligen prisma / hänge saknas. Nagg.

Utropspris
4 000 SEK