Centrala briljantslipade diamanten, ca 0,81 ct. Baguetteslipade diamanter, totalt ca 0,30 ct. Baguetteslipade safirer, totalt ca 0,57 ct. 18K guld med okända stämplar. Storlek 18,75/59. Totalvikt ca 16,1 g.
Spår av renovering på insidan av skenan. Bruksslitage.