MIKE WALSH, silkscreen på duk, signerad och daterad -90 a tergo.
"Last disaster 7 (The Funeral of Andy Warhol)". Duk 220 x 182 cm.
Bistborno Gallery, Malmö.
Mike Walsh rörde sig i kretsen kring Andy Warhol och hans studio The Factory. 1986, ett år före sin död porträtterade Warhol sin vän och kollega Mike Walsh i ett porträtt utfört i silkscreen, hans signaturteknik.
Fotografier från Warhols begravning utgjorde förlagan till en serie verk som Walsh skapade på 1990-talet med tydlig inspiration från Warhols verk ”Gangster Funeral” (1963). Walsh gav dem titeln ”The Last Disaster” och refererar till Warhols svit med målningar från 1960-talet kallade ”Death and Disasters” där Warhol utgick från tidningsurklipp med bilder på bilolyckor, dödsoffer, atombomber och elektriska stolen.