Sini Majuri

(Finland, Född 1983)
Sini Majuri
(Finland, Född 1983)

SINI MAJURI, glasskulptur, signerad Sini Majuri 2018.

Echo. Riihimäen Lasi. Höjd 22 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Ur Sini Majuris samling.

2018 Sini Majuri. Aika. Galleria Mafka & Alakoski, Helsinki
2018 Habatat Galleries. Glass Art Cruise Tour 2018 Michigan - Helsinki, USA/Europe

Formgivare

Sini Majuri är en glaskonstnär som specialiserat sig på robotteknik och artificiell intelligens. Hennes verk har visats på omslaget på New York Times Magazine och i över 90 internationella utställningar i Tokyo, New Mexico, Venedig och på ett flertal internationella utställningar. Majuri har mottagit ett flertal internationella designpriser och hennes skulpturer finns i samlingarna hos prestigefyllda institutioner som Berengo Studio, Corning Museum of Glass och Museo Del Vetro. Hon är intresserad av tvärvetenskapliga samarbeten som utmanar glasets gränser, som att dansa balett med robotar från Boston Dynamics och visa upp världens högsta glasskor på New York Fashion Week.

Majuri, som arbetar på Sveaborg, ser glas som ett poetiskt material som kan användas för att representera svårfångade fenomen och skikt av mänskligheten. Drömlikhet och kvinnlighet är återkommande teman i hennes verk. Majuri är fascinerad av samspelet mellan glaskonst, modern teknik och sällsynta hantverkstraditioner. För mer information om Majuris arbete kan du besöka hennes Instagram-konto och webbplats.

Klubbat pris
420
4 620
440
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (8 bud)
5 dec 2018 22:31
420 EUR
5 dec 2018 22:31
400 EUR
5 dec 2018 22:31
390 EUR
5 dec 2018 22:30
370 EUR
5 dec 2018 22:30
350 EUR
5 dec 2018 20:49
300 EUR
5 dec 2018 8:26
180 EUR
4 dec 2018 20:15
123 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977