HERTHA BENGTSSON, mat- och kaffeservis, 53 delar, "Blå Eld". Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
Bestående av:
11 tallrikar, diameter 23,5 cm (en med nagg).
12 fat, diameter 19,5 cm (fyra med nagg).
11 skålar, diameter 18,7 cm (sex med nagg).
9 vita koppar med 12 blåa fat, diameter på fat 14,3 cm (tre koppar med nagg, tre koppar med porslinsdefekt, missfärgning, fem fat med nagg, en med ifylld nagg och nagg).
4 serveringsfat, längd 23,5/28,5/40/40 cm.
Två ovala skålar, längd 28 cm.
En skål, längd 20 cm (missfärgningar).
En terrin med lock, längd 25 cm.
En gräddkanna.
En skål, längd 11 cm.
Slitage, smärre missfärgningar, nagg på flera.