JONAS BOHLIN, vägghyllor, 2 st, "Zink", Källemo AB, Värnamo.
Laserad. Längd 143, bredd 21 cm vardera.
Smärre slitage. Märken. Smärre färgbortfall.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer