LOUISE ADELBORG, te- och matservis, 77 delar, Rörstrand, "Nationalservisen", ca 1949-1958.
Bestående av:
20 koppar med 28 fat, diameter på fat 13 cm.
12 koppar med fat, diameter på fat 11 cm.
2 tekoppar med fat, diameter på fat 13 cm.
2 sockerskålar med lock, längd 12 cm.
2 kannor med lock, total höjd 20,5 cm.
1 kanna med lock, total höjd 21,5 cm (smärre nagg).
1 mjölkkanna,
1 gräddkanna.
36 assietter, diameter 17 cm.
Smärre slitage. 1 med smärre nagg.