Inred med antikviteter

En rumslig atmosfär handlar om så mycket mer än möbler, ljussättning och färg. För att få till ett trivsamt hem behövs dekorativa inslag. Våga kombinera olika stilar – de mest inspirerande miljöerna är de som återspeglar ett liv. Upptäck en temaauktion med dekorativa inrednings-och bruksföremål med unik karaktär från 1700-talet och framåt.

85 föremål
TANDLÄKARVERKTYG, stål, 11 delar, 1900-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, nysilver, 1900-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLJELAMPA, plåt, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BREVPRESS, 1900-talets början.
475 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLOMKORG, mässing, 1800-tal.
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OBLATASK, försilvrad koppar, 1800-tal.
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GALLERIMATTA, Hamadan, ca 412 x 114 cm.
1 002 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KITTEL, mässing, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.
625 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FISKGRYTA, mässing, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1600-tal.
525 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VIGVATTENSKÅL, brons, 1500-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, papier maché, 1800-talets mitt.
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, cloisonne. Qingdynastin.
350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
1 001 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KULOR, 4 st, järn, 1800-tal.
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELBORD, mahogny. England, 1800-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALTARLJUSSTAKAR, ett par, tenn, 1700-/1800-tal.
900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RESEUR, 1800-tal.
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KULOR, 4 st, malakit, 1800-tal.
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLAMLÄNDSK SKOLA, 17/1800-TAL, olja på plåt.
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1700-/1800-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing, 1800-/1900-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TENNISNÄT, 1950-tal.
Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
PENNSTÄLL och SKÅLAR 4 st, malakit, 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PARAPLYSTÄLL, sent 1800-tal.
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ med kalkstenskiva, Gustaviansk, circa år 1800.
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BÖCKER, 42 st, 1900-tal.
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELBORD, 1900-talets början.
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEKÖK, mässing, 1800-tal.
701 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, nyrokoko, sent 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.
525 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LÅS, smide, barock, 1600-tal.
1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NATTLJUSSTAKE, brons, 1700-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JARDINJÄR, mässing, sent 1800-tal.
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGELLAMPETT, 1700-/1800-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, Louis Seize, sent 1700-tal.
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FYRFAT, mässing, 1800-tal.
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KNIV, 1800-tal.
Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRASSKÄRM, senempire, 1800-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK