Inred med antikviteter

En rumslig atmosfär handlar om så mycket mer än möbler, ljussättning och färg. För att få till ett trivsamt hem behövs dekorativa inslag. Våga kombinera olika stilar – de mest inspirerande miljöerna är de som återspeglar ett liv. Upptäck en temaauktion med dekorativa inrednings-och bruksföremål med unik karaktär från 1700-talet och framåt.

110 föremål
KANDELABER, smide, 1800-tal.
850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1700-/1800-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing, 1800-/1900-tal.
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
YTTERFODER, mässing, 1800-tal.
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TENNISNÄT, 1950-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PENNSTÄLL och SKÅLAR 4 st, malakit, 1900-tal.
351 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PARAPLYSTÄLL, sent 1800-tal.
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ med kalkstenskiva, Gustaviansk, circa år 1800.
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BÖCKER, 42 st, 1900-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELBORD, 1900-talets början.
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEKÖK, mässing, 1800-tal.
860 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NYCKLAR, 10 st, smide och brons, 1600-/1700-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, nyrokoko, sent 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.
575 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, Ori metall, GAB, 1940-tal.
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LÅS, smide, barock, 1600-tal.
1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NATTLJUSSTAKE, brons, 1700-tal.
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JARDINJÄR, mässing, sent 1800-tal.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGELLAMPETT, 1700-/1800-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, Louis Seize, sent 1700-tal.
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FYRFAT, mässing, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, s k Blekingestake, 1811.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KNIV, 1800-tal.
Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, 1700-/1800-tal.
2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VIGVATTENSKÅL, tenn, 1700-tal.
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKE, mässing, 1800-tal.
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRASSKÄRM, senempire, 1800-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAMLING HÄNGARE, olika modeller, mässing, 1900-tal.
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STRYKJÄRN med ställ, polerat stål, 1800-tal.
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GJUTFORM, brons, Frankrike, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VIGVATTENSKÅL, brons, 1700-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PEDISTALER, ett par, , Empirestil, 1900-tal.
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LYKTOR, ett par. 1900-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TÄRNINGSKASTARE, omkring år 1900.
550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOPP MED FAT, porslin, 1800-tal.
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORKSKRUVAR, 5 st, stål och trä, 1800-/1900-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRUR, art déco, 1930-tal.
400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DÖRRHANDTAG, 4 st, brons, 1800-/1900-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BREVPRESS, malakit, 1900-tal.
550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DÖRRKLOCKA, brons och smide, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
POLISKASK, omkring sekelskiftet 1900.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1600-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOKSTÖD, ett par, trä, 1900-tal.
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BREVKNIVAR, 5 st, brons, 1900-tal.
Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, omkring år 1800.
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STÄMPEL, smide och trä, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRUCIFIX, brons, 1600-/1700-tal.
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, nysilver, 1900-tal.
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, rokoko, 1700-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, tenn, art déco, 1936.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK