Edit Fischerström

(Sverige, 1881-1967)
Edit Fischerström
(Sverige, 1881-1967)

Edit Fischerström, olja på duk, signerad.

Mot Gamla Stan. 80 x 100 cm.

Bildkonstnär och grafiker född i Stockholm 1881. Studerade för Axel Jungstedt och Oscar Björk vid Kungliga Akademien för de fria konsterna 1901-1903. Från 1904 till 1906 undervisade hon i teckning. Under 1900-talets första hälft gjorde hon flera studieresor till Italien, Frankrike och Spanien.

Edit Fischerströms första utställningar ägde rum 1918, på Lunds universitets konstmuseum och Nya Konstgalleriet i Stockholm. Sedan följde flera separatutställningar på Galerie Moderne i Stockholm 1947 och 1949, Malmö Museum 1950, i Skövde 1951 och vid flera tillfällen på Konstnärshuset i Stockholm.

Känd för porträtt, landskap och Stockholmsvyer. Hon har även skurit träsnitt, ofta i färg och med italienska motiv.

Representerad på Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott, Göteborgs Konstmuseum och Kalmar Konstmuseum.

Utropspris
8 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

757A. Einar Jolin, Utsikt mot Centralbadet.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK