Skulptur av fot, gips. Längd 35 cm, höjd 20 cm. Ostform i trä, skuren dekor, inristat årtal 1758. Längd 20 cm, bredd 23 cm, höjd 13,5 cm. Skål på fot, målad papperskomposit, Boge, Gotland. Diameter 22 cm, höjd 11 cm.
Skulpturen med nagg, sprickor, missfärgningar. Ostform med maskhål, slitage, ej komplett. Skål med torrsprickor, avslag.
Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16
Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober
Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt
Ur Lars Noréns dagboksanteckningar: "Senare på dagen begav vi oss till Boge. Vi träffade Kalle och dottern som stod i butiken. S var på sin betongkurs. Jag köpte en gammal pall och en liten skål."