Design Konstglas
1341749

Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Erik höglund, vaser, 2 st, glas, strömbergshyttan, 1993.

Erik Höglund, vaser, 2 st, glas, Strömbergshyttan, 1993.

Underfång i grönt, blått, mörkviolett och orange. Signerade "EH 1993 Sg. Strömbergshyttan LP - HG - MA 25/250 ERIK HÖGLUND" samt "EH 1993 Sg. Strömbergshyttan LP - HG - MA 71/250 ERIK HÖGLUND". Höjd 16 cm.

Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är gott.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
4 000 SEK