Apoteksskåp / -disk, dubbelsidigt, Sagu, Finland 1900-talets början.

Ena sidan med arbetsyta och hyllor samt, under disken, flertalet draglådor i tre storlekar och skåpdörrar med bakomliggande stora draglådor med bärhandtag. Motsatta sidan med vitrinskåp samt tre hyllinredda skåp, det mittersta med pardörrar.
Bredd 164 cm, totaldjup 88 cm, höjd 165 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare målning, färgbortfall. Disken med senare linoleumyta och mässingslist. Senare nyckelskylt och mässingshandtag, två medföljer. Vitrindörren hålls ej stängd, nyckel saknas. Nyckel saknas.

Proveniens

Sagu aptek

Sagu fick apotekstjänster fr o m år 1905 då Paimio apotek öppnade en filial i byn. Ett eget apotek öppnades år 1919. På det nuvarande apotekets hemsida syns bilder på möblerna i sin ursprungliga användning, Sauvon Apteekki, "Tietoja meistä" (Fakta om oss).

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492