Fanerad med bla valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor med lås. Bredd 120, djup 60 cm, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.
Smärre fanerskador. Torrsprickor. Gamla lagningar. Senare delar. Smärre fanerbubblor på bordsskivan. Smärre maskhål. Helhetsintrycket är gott.