Josef Frank

Tidlös inredning för moderna hem. I snart 100 år har skandinaviska hem inretts med möbler och föremål från Firma Svenskt Tenn. När de introducerades på marknaden under 1920-talet blev de snabbt populära då de, i både färg och form kontrasterade mot det strama ideal som rådde under början av 1900-talet. En av de mest framstående och ikoniska designers som arbetade för Svenskt tenn var österrikaren Josef Frank.

41 föremål
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

425. Andrei Gerasimov och Alderman Fyodor Petrov, kalkar, ett par, delvis förgyllt silver, Moskva 1759.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
7 500 SEK