Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".

Sign. -82. Olja på duk 162x161 cm.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
2 811
32 242
2 942
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Budhistorik (30 bud)
8
17 apr 2018 18:32
2 811 EUR
17 apr 2018 18:32
2 711 EUR
8
17 apr 2018 18:32
2 700 EUR
17 apr 2018 18:32
2 600 EUR
8
17 apr 2018 18:31
2 500 EUR
17 apr 2018 18:31
2 411 EUR
17 apr 2018 18:31
2 400 EUR
8
17 apr 2018 18:30
2 300 EUR
17 apr 2018 18:30
2 211 EUR
17 apr 2018 18:30
2 200 EUR
8
17 apr 2018 18:30
2 100 EUR
17 apr 2018 18:30
2 001 EUR
17 apr 2018 18:30
2 000 EUR
8
17 apr 2018 18:30
1 950 EUR
17 apr 2018 18:29
1 900 EUR
8
17 apr 2018 18:28
1 850 EUR
17 apr 2018 18:28
1 800 EUR
8
17 apr 2018 18:28
1 750 EUR
17 apr 2018 18:28
1 700 EUR
8
17 apr 2018 18:28
1 650 EUR
17 apr 2018 18:28
1 600 EUR
8
17 apr 2018 18:28
1 550 EUR
17 apr 2018 7:40
1 500 EUR
15 apr 2018 14:49
670 EUR
14 apr 2018 22:23
650 EUR
13 apr 2018 16:21
600 EUR
8 apr 2018 18:27
500 EUR
6 apr 2018 10:47
400 EUR
6 apr 2018 0:21
250 EUR
5 apr 2018 19:33
100 EUR