Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

 
413 föremål
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
12 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PER STENIUS, "INDIAN FIGURES".
PER STENIUS, "INDIAN FIGURES".
Klubbat pris 
1 270 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AHTI LAVONEN, "RÖDA TAKEN I SOLSKEN".
AHTI LAVONEN, "RÖDA TAKEN I SOLSKEN".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALPO JAAKOLA, "ORMHIMLEN".
ALPO JAAKOLA, "ORMHIMLEN".
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, FIGUR.
ARVO SIIKAMÄKI, FIGUR.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LEA VEHMANEN-TENNBERG, rya, Helmi Vuorelma Lahti. Ca 170x110 cm.
LEA VEHMANEN-TENNBERG, rya, Helmi Vuorelma Lahti. Ca 170x110 cm.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
MAUNO MARKKULA, olja på pannå, signerad.
MAUNO MARKKULA, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
645 EUR
Utropspris
600 EUR
ERIK ENROTH, MIDDAG.
ERIK ENROTH, MIDDAG.
Klubbat pris 
3 122 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad Rut Bryk -46.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad Rut Bryk -46.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "A330" Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "A330" Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, Arteks ritkontor 1900-talets mitt.
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, Arteks ritkontor 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
RAFAEL WARDI, "STILLEBEN MED GULT OCH ORANGE".
RAFAEL WARDI, "STILLEBEN MED GULT OCH ORANGE".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PER STENIUS, "VÄGEN I SKOGEN".
PER STENIUS, "VÄGEN I SKOGEN".
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, odlade pärlor, 18K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, odlade pärlor, 18K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
862 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅ PENSLAR - SJÄLVPORTRAIT".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅ PENSLAR - SJÄLVPORTRAIT".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, "VÅRT GÄNG".
JUHANI LINNOVAARA, "VÅRT GÄNG".
Klubbat pris 
1 230 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, SOLROSOR.
CHRISTINA SNELLMAN, SOLROSOR.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅHÖVDAD".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅHÖVDAD".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
111 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, stol modell 611, för Finmar Ltd, 1934-1939.
ALVAR AALTO, stol modell 611, för Finmar Ltd, 1934-1939.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
570 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
TERTTU TOMERO, rya, Hyvilla Oy. Ca 120x112 cm.
TERTTU TOMERO, rya, Hyvilla Oy. Ca 120x112 cm.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAULI VUORISALO, "ORIENTAL ASSOSIERING".
PAULI VUORISALO, "ORIENTAL ASSOSIERING".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RISTO SUOMI, "RODDARE PÅ VÄRLDENS KANT I".
RISTO SUOMI, "RODDARE PÅ VÄRLDENS KANT I".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1967.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1967.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K2-49, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K2-49, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ANDY WARHOL, "MARILYN MONROE (invitation card)".
ANDY WARHOL, "MARILYN MONROE (invitation card)".
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, bord, modell 82, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, bord, modell 82, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 98, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 98, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LAILA PULLINEN, ÄGGSKULPTUR.
LAILA PULLINEN, ÄGGSKULPTUR.
Klubbat pris 
2 103 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, modell K 10-11, Idman, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, modell K 10-11, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
135 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1991.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1991.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
KAJ FRANCK, DOCKOR 3 st, 1940-tal.
KAJ FRANCK, DOCKOR 3 st, 1940-tal.
Klubbat pris 
565 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
OLAVI VAARULA, "I TANKAR".
OLAVI VAARULA, "I TANKAR".
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
MARI RANTANEN, ABSTRAKT.
MARI RANTANEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AINO AALTO, taklampa, modell AMA 500, Valaistustyö.
AINO AALTO, taklampa, modell AMA 500, Valaistustyö.
Klubbat pris 
370 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ANDREAS ALARIESTO, KÅTA.
ANDREAS ALARIESTO, KÅTA.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, 2 st, "A335 B", Valaistustyö/ Valaisinpaja.
ALVAR AALTO, taklampor, 2 st, "A335 B", Valaistustyö/ Valaisinpaja.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
RAFAEL WARDI, olja på duk, signerad.
RAFAEL WARDI, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF, signerad Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF, signerad Bryk.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
Klubbat pris 
2 811 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RISTO HALME, stolar 6 st, Isku 1960-tal.
RISTO HALME, stolar 6 st, Isku 1960-tal.
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, matbord, modell 90, Artek sent 1940/1950-tal.
ALVAR AALTO, matbord, modell 90, Artek sent 1940/1950-tal.
Klubbat pris 
640 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LOTTA ORKOMIES, BROSCH, odlade pärlor, 18K guld. Tillander 1971.
LOTTA ORKOMIES, BROSCH, odlade pärlor, 18K guld. Tillander 1971.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
7 500 - 8 000 EUR
TELLERVO STRÖMMER, rya, Wetterhoff, Tavastehus. Ca 165x112 cm.
TELLERVO STRÖMMER, rya, Wetterhoff, Tavastehus. Ca 165x112 cm.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MAIJA HEIKINHEIMO, skänk, modell 255, Artek 1960-tal.
MAIJA HEIKINHEIMO, skänk, modell 255, Artek 1960-tal.
Klubbat pris 
650 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR