Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

Auktion online: 5–17 april.
Visning: 11–16 april, mån-fre 11-18, lör-sön 11-16, Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

 
413 föremål
LENNART SEGERSTRÅLE, FLICKAN VID FÖNSTRET.
LENNART SEGERSTRÅLE, FLICKAN VID FÖNSTRET.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
Klubbat pris 
14 200 EUR
Utropspris
6 500 - 7 500 EUR
TAISTO AHTOLA, DOCKA.
TAISTO AHTOLA, DOCKA.
Klubbat pris 
1 610 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
Klubbat pris 
21 210 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALPO JAAKOLA, KVINNOR.
ALPO JAAKOLA, KVINNOR.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
Klubbat pris 
10 801 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ANTONI TÀPIES, "PETIT T".
ANTONI TÀPIES, "PETIT T".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
Klubbat pris 
17 010 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, GRÖN KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, GRÖN KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 020 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW-86.
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW-86.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
12 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, "AAMU" (MORGON).
VEIKKO MARTTINEN, "AAMU" (MORGON).
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LAILA KARTTUNEN, rya, daterad 1931. Ca 203x112 cm.
LAILA KARTTUNEN, rya, daterad 1931. Ca 203x112 cm.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris 
1 678 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
NINA TERNO, 'RYTTARE'.
NINA TERNO, 'RYTTARE'.
Klubbat pris 
17 410 EUR
Utropspris
15 000 - 17 000 EUR
SAM VANNI, olja på duk, med intyg.
SAM VANNI, olja på duk, med intyg.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo.  330x230 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo. 330x230 cm.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, KVINNOFIGUR.
ARVO SIIKAMÄKI, KVINNOFIGUR.
Klubbat pris 
983 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, BORD.
ALVAR AALTO, BORD.
Klubbat pris 
7 803 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris 
621 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RISTO HALME, stolar 6 st, Isku 1960-tal.
RISTO HALME, stolar 6 st, Isku 1960-tal.
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 EUR
Utropspris
6 500 - 7 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
Klubbat pris 
975 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
JUHANI LINNOVAARA, "VÅRT GÄNG".
JUHANI LINNOVAARA, "VÅRT GÄNG".
Klubbat pris 
1 230 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
VEIKKO MARTTINEN, PORTRÄTT.
VEIKKO MARTTINEN, PORTRÄTT.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RISTO SUOMI, UTAN TITEL.
RISTO SUOMI, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AHTI LAVONEN, "RÖDA TAKEN I SOLSKEN".
AHTI LAVONEN, "RÖDA TAKEN I SOLSKEN".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK,  kryddburkar, 3 st, stengods, signerad Bryk.
RUT BRYK, kryddburkar, 3 st, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris 
650 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
Klubbat pris 
2 811 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "DRÖM OM DEN VITA FRIHETEN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "DRÖM OM DEN VITA FRIHETEN".
Klubbat pris 
9 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
RAGNAR EKELUND, STADSVY.
RAGNAR EKELUND, STADSVY.
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ANDY WARHOL, "MARILYN MONROE (invitation card)".
ANDY WARHOL, "MARILYN MONROE (invitation card)".
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
EERO HIIRONEN, ABSTRAKT.
EERO HIIRONEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
661 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bord "Saturnus" 659, Haimi 1970-luku.
YRJÖ KUKKAPURO, bord "Saturnus" 659, Haimi 1970-luku.
Klubbat pris 
280 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
REINO RUOKOLAINEN, SKÄNK / SIDEBOARD, Haimi 1960-tal.
REINO RUOKOLAINEN, SKÄNK / SIDEBOARD, Haimi 1960-tal.
Klubbat pris 
640 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
Klubbat pris 
16 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
AINO AALTO, stolar 6 st, modell 615, Artek 1900-talets mitt.
AINO AALTO, stolar 6 st, modell 615, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LAPPLANDS SCHAMANS VISION.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LAPPLANDS SCHAMANS VISION.
Klubbat pris 
52 405 EUR
Utropspris
40 000 - 42 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, modell K 10-11, Idman, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, modell K 10-11, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
MAUNO MARKKULA, "RÖDA HUS".
MAUNO MARKKULA, "RÖDA HUS".
Klubbat pris 
622 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
JEAN-PIERRE CASSIGNEUL, litografi E.A, signerad.
JEAN-PIERRE CASSIGNEUL, litografi E.A, signerad.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RISTO SUOMI, "RODDARE PÅ VÄRLDENS KANT I".
RISTO SUOMI, "RODDARE PÅ VÄRLDENS KANT I".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
4 610 EUR
Utropspris
3 000 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, SOLROSOR.
CHRISTINA SNELLMAN, SOLROSOR.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, BROSCH, 14K guld. Westerback, 1973.
TAPIO WIRKKALA, BROSCH, 14K guld. Westerback, 1973.
Klubbat pris 
4 060 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
LEA VEHMANEN-TENNBERG, rya, Helmi Vuorelma Lahti. Ca 170x110 cm.
LEA VEHMANEN-TENNBERG, rya, Helmi Vuorelma Lahti. Ca 170x110 cm.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
SAKARI PYKÄLÄ, TRANA.
SAKARI PYKÄLÄ, TRANA.
Klubbat pris 
890 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ANITA SNELLMAN, BARNPORTRÄTT.
ANITA SNELLMAN, BARNPORTRÄTT.
Klubbat pris 
2 601 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "HUOMENNA SININEN" ("IMORGON BLÅ").
JUHANA BLOMSTEDT, "HUOMENNA SININEN" ("IMORGON BLÅ").
Klubbat pris 
1 305 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ANDREAS ALARIESTO, "ITÄLAPIN KAIROILLA".
ANDREAS ALARIESTO, "ITÄLAPIN KAIROILLA".
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LAILA PULLINEN, ÄGGSKULPTUR.
LAILA PULLINEN, ÄGGSKULPTUR.
Klubbat pris 
2 103 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GÖRAN HONGELL, skål, signerad G. Hongell, Karhula 1941.
GÖRAN HONGELL, skål, signerad G. Hongell, Karhula 1941.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 370 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VILJO SAVIKURKI, SITTANDE FLICKA.
VILJO SAVIKURKI, SITTANDE FLICKA.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR