Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

Auktion online: 5–17 april.
Visning: 11–16 april, mån-fre 11-18, lör-sön 11-16, Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

 
413 föremål
ANDREAS ALARIESTO, KÅTA.
ANDREAS ALARIESTO, KÅTA.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, ÖRHÄNGEN, silver, 1968.
PAULA HÄIVÄOJA, ÖRHÄNGEN, silver, 1968.
Klubbat pris 
150 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, PORTRÄTT.
CHRISTINA SNELLMAN, PORTRÄTT.
Återrop
Utropspris
800 - 1 200 EUR
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 14".
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 14".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 600 EUR
LIISA VITALI, BROSCH, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, BROSCH, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
120 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
OLAVI VAARULA, "I TANKAR".
OLAVI VAARULA, "I TANKAR".
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
PER STENIUS, "VÄGEN I SKOGEN".
PER STENIUS, "VÄGEN I SKOGEN".
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ANITRA LUCANDER, MUSIKSTUND.
ANITRA LUCANDER, MUSIKSTUND.
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
VILJO SAVIKURKI, VILANDE DAM.
VILJO SAVIKURKI, VILANDE DAM.
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, ANDLIGT MOTIV.
LENNART SEGERSTRÅLE, ANDLIGT MOTIV.
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RAFAEL WARDI, "STILLEBEN MED GULT OCH ORANGE".
RAFAEL WARDI, "STILLEBEN MED GULT OCH ORANGE".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA,  skål, "3362", signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
TAPIO WIRKKALA, skål, "3362", signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAULI VUORISALO, "ORIENTAL ASSOSIERING".
PAULI VUORISALO, "ORIENTAL ASSOSIERING".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF,
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF,
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "MOLNIG DAG I NOVEMBER".
GÖRAN AUGUSTSON, "MOLNIG DAG I NOVEMBER".
Återrop
Utropspris
1 300 - 1 600 EUR
ALPO JAAKOLA, "ORMHIMLEN".
ALPO JAAKOLA, "ORMHIMLEN".
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 55".
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 55".
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Hopeakeskus 1975.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Hopeakeskus 1975.
Klubbat pris 
450 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1972.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1972.
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
GÖRAN HONGELL, vas, glas, signerad GH 6335 Karhula.
GÖRAN HONGELL, vas, glas, signerad GH 6335 Karhula.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 98, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 98, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HELEN FRANKENTHALER, "BROOME STREET AT NIGHT".
HELEN FRANKENTHALER, "BROOME STREET AT NIGHT".
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PENTTI MELANEN, "PÅ VÄG".
PENTTI MELANEN, "PÅ VÄG".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ERIK ENROTH, ARBETARE.
ERIK ENROTH, ARBETARE.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅHÖVDAD".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅHÖVDAD".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
JOAN MIRÓ, litografi, "Le Lezard aux plumes d´or 15/20, signerad.
JOAN MIRÓ, litografi, "Le Lezard aux plumes d´or 15/20, signerad.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, HAVSUTSIKT.
VEIKKO MARTTINEN, HAVSUTSIKT.
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MAIJA HEIKINHEIMO, skänk, modell 255, Artek 1960-tal.
MAIJA HEIKINHEIMO, skänk, modell 255, Artek 1960-tal.
Klubbat pris 
650 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K2-49, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K2-49, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
H.AHTELA, "MUMMIN SAUNA" ("MORMORS BASTU").
H.AHTELA, "MUMMIN SAUNA" ("MORMORS BASTU").
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TOINI MUONA, FAT, keramik, signerad TM. 1900-talets mitt.
TOINI MUONA, FAT, keramik, signerad TM. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus", Haimi  1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus", Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
NANNY STILL, glasskulptur, signerad Nanny Still Riihimäen Lasi 1965.
NANNY STILL, glasskulptur, signerad Nanny Still Riihimäen Lasi 1965.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅ PENSLAR - SJÄLVPORTRAIT".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅ PENSLAR - SJÄLVPORTRAIT".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
FRANCIS BACON, "METROPOLITAN".
FRANCIS BACON, "METROPOLITAN".
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HELMI KUUSI, "GULA KAPPAN".
HELMI KUUSI, "GULA KAPPAN".
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
310 EUR
Utropspris
400 EUR
ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1969.
ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1969.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
EMANUEL RÖHSS, "EXTERIOR, DAWN, GLENDOVER AVE, TAKE I".
EMANUEL RÖHSS, "EXTERIOR, DAWN, GLENDOVER AVE, TAKE I".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR