Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

 
413 föremål
MAUNO MARKKULA, olja på pannå, signerad.
MAUNO MARKKULA, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
645 EUR
Utropspris
600 EUR
RUT BRYK, kryddburkar, 2 st, stengods, ena signerad Bryk.
RUT BRYK, kryddburkar, 2 st, stengods, ena signerad Bryk.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
JUHANI LINNOVAARA, FJÄLLLANDSKAP.
JUHANI LINNOVAARA, FJÄLLLANDSKAP.
Klubbat pris 
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TOINI MUONA, GOLVURNA, stengods, signerad TM. 1900-talets mitt.
TOINI MUONA, GOLVURNA, stengods, signerad TM. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MARI RANTANEN, ABSTRAKT.
MARI RANTANEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
7 500 - 8 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito, 1930-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito, 1930-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
JUHA SOISALO, "MYÖHÄISNÄYTÖS".
JUHA SOISALO, "MYÖHÄISNÄYTÖS".
Klubbat pris 
240 EUR
Utropspris
500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 335B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell 335B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
780 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 850 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, Boman, 1950-talets början.
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, Boman, 1950-talets början.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
REINO HIETANEN, ABSTRAKT.
REINO HIETANEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, Arteks ritkontor 1900-talets mitt.
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, Arteks ritkontor 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 2, tidigt 1930-tal.
ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 2, tidigt 1930-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 250 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SAARA HOPEA, VAS.
SAARA HOPEA, VAS.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUHA SOISALO, olja på duk, signerad och daterad -89.
JUHA SOISALO, olja på duk, signerad och daterad -89.
Klubbat pris 
281 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
OIVA TOIKKA, ljusstake, signerad, Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, ljusstake, signerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 510 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "A330" Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "A330" Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Luna", silver. Lapponia 1985.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Luna", silver. Lapponia 1985.
Klubbat pris 
280 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
Klubbat pris 
2 102 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF, signerad Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF, signerad Bryk.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
Klubbat pris 
745 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, GÄSS.
LENNART SEGERSTRÅLE, GÄSS.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 161 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 700 - 2 200 EUR
KAARINA TARKKA, STEGET.
KAARINA TARKKA, STEGET.
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell A 1957, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell A 1957, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj  modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Yrjö Kukkapuro, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1988.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1988.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RISTO VILHUNEN, "EFTERMIDDAG I BORGÅ".
RISTO VILHUNEN, "EFTERMIDDAG I BORGÅ".
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
135 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. 1968.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. 1968.
Klubbat pris 
462 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
OLE KANDELIN, VÄGFARANDE.
OLE KANDELIN, VÄGFARANDE.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ERIK ENROTH, MIDDAG.
ERIK ENROTH, MIDDAG.
Klubbat pris 
3 122 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUT BRYK, kryddburkar, 4 st, stengods, signerad Bryk.
RUT BRYK, kryddburkar, 4 st, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan.  Kultakeskus 1977.
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, STOLAR, 4 st, modell 69, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, STOLAR, 4 st, modell 69, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, 2 st, "A335 B", Valaistustyö/ Valaisinpaja.
ALVAR AALTO, taklampor, 2 st, "A335 B", Valaistustyö/ Valaisinpaja.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TELLERVO STRÖMMER, rya, Wetterhoff, Tavastehus. Ca 165x112 cm.
TELLERVO STRÖMMER, rya, Wetterhoff, Tavastehus. Ca 165x112 cm.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR